4ever S.t.r.á.n.k.y

Vítejte na 4ever czech

PC Tuning

Dálkové ovládání PC

Dálkové ovládání PC

V zásadě se dělí na dvě skupiny: s infračerveným přenosem (znáte z ovladačů TV), nebo s FM přenosem. Pokud chcete ovládat PC pouze v prostorách, kdy na PC vidíte, je vhodným řešením IR dálkové ovládání. Toto zařízení pracuje na principu přenosu signálu “světelným” paprskem. Proto je potřeba na PC přímo vidět. V castě by neměly být žádné překážky znemožňující dosah signálu. Použitelná vzdálenost se u různých výrobků liší, takže můžete narazit na ovladače fungující na vzdálenost pouhých 2 metrů (potom nemají moc smysl), ale také na ovladače pracující na vzdálenost desítek metrů. Samozřejmě se paprsek ovladače odráží od okolního prostředí, tudíž lze při vhodných okolních materiálech ovládat PC odrazově i když na něj nemáte přímou viditelnost.

 


Druhou variantou jsou FM dálková ovládání, které pracuje i přes stěny a jiné překážky. Jejich dosah je opět individuální, proto je potřeba pečlivě zvážit vlastnosti průchozích prvků, přes které bude muset signál prochízet. U těchto zařízení se vzdálenosti dosahu pohybují od desítek do stovek metrů na volném prostranství. Tato vzdálenost se poté hrubě zmenšuje při průchodu zdmi (především když jsou zdi armované). O některých těchto ovladačích se dočtete v dalších článcích.

Dnes se však zaměříme na ovládání PC pomocí individuálně konstruovaného zařízení. Zařízení dostalo obecný název Girder podle softwaru, který je pro jeho práci používán. Toto ovládání přes COM port je mezi uživateli PC velmi oblíbené a již dlouhou dobu známé. Proto si jej představujeme i zde na webu. Návody na výrobu jsou souhrnem článků zabývajících se tímto řešením na českém internetu.

V dnešním článku najdete popis konstrukce ovladače, v příštím článku potom popis a nastavení ovládacího programu Girder.

Zapojení se skládá pouze z integrovaného IR přijímače SFH506-xx nebo TSOP17xx. Ten obsahuje všechny obvody potřebné pro příjem a demodulaci IR signálu, takže vlastní zapojení obsahuje už jen pár obyčejných součástek. Obvod je napájen přímo z vývodu RTS sériového portu počítače a ke snížení na potřebných 5V slouží Zenerova dioda D1, využívající zabudovaného proudového omezení sériového portu na asi 10mA. Následující kondenzátor C1 filtruje odběrové špičky. Pro zvýšení citlivosti přijímače je možné zapojit mezi Zenerovu diodu a C1, IO1 ještě rezistor s hodnotou přibližně 100R. Rezistor R1 je dle doporučení výrobce integrovaného obvodu. Výstup z modulu je přiveden na vstup DSR sériového portu, kde ho již zpracovává software osobního počítače. Citlivost snímače je obdivuhodná, takže je možné zapojit vše přímo na konektor sériového portu a nechat ho schovaný za počítačem. I na vzdálenost 10m spolehlivě funguje.

Co tedy k dálkovému ovládání PC potřebujete?

1.      software GIRGER, nazapomeňte si stáhnout i českou nápovědu.

2.      nějaké vstupní zařizení pro dálkový ovladač, třeba IgorPlug, nebo UIR. Doporučuji Igorplug, protože je jednodušší a levnější, a není třeba programovat mikrokontrolér PIC. Nezapomeňte stáhnout a nahrát do Girderu potřebný plugin pro Igorplug. Podporován je i INFRAPORT.

3.      nějaký dálkový ovladač, pokud možno ne úplně historický. Je docela jedno jestli byl původně určen k TV, satelitu, věži a pod. Jen musí mít dostatečný počet tlačítek (kolik to záleží na Vás) a musí fungovat se zvoleným vstupním zařízením. Ovladače se dají sehnat např. v bazarech, zastavárnách, TV opravnách, avšak jistě nějaký doma máte

4.      Nakonfigurovat GIRDER.

Vše pracuje na stejném principu jako dálkové ovládaní u televize, jen s tím rozdílem, že přijímat signál nebude televize, ale počítač. K tomu, aby počítač mohl přijímat rozkazy televizního ovladače potřebujeme přijímač IR signálu, který si můžete podle tohoto návodu postavit.
Pozn: Kompatibilitu projevily všechny dálkové ovladače pracující na bázi infra červeného paprsku (TV, VIDEO, HI-FI …).

Seznam součástek
Rezistor 3k3 - Přibližná cena: 3Kč
Kondenzátor 100nF - Přibližná cena: 2Kč
Zenerova Dioda 5V1 - Přibližná cena: 3kč
Cannon 9 Pin (COM) Female - Přibližná cena: 12kč
Ir přijímač (SFH5110, SFH5111, TSOP1738, SFH506-38) - Přibližná cena: 40kč
Libovolný Ir ovladač - doma se určitě nějaký najde
Komunikace s počítačem probíhá přes COM port, díky tomu je toto zařízení použitelné prakticky na jakémkoli osobním počítači se systémem Windows.

Vzhledem k tomu, že schéma zapojení je u každého IR detektoru jiné, doporučuji použít jen tyto typy IR detektorů: SFH5110, SFH5111, TSOP17-38, SFH506-38.

Ir dekodér je napájen 5V z COM portu

 

U IR detektorů SFH5110 a SFH5111 je možné zvýšit citlivost zvětšením hodnoty R1 (max 10k)

Schéma je jednoduché, takže ani elektrotechnický amatér by neměl mít problémy s realizací.

Hotový IR přijímač

 


Vysoká citlivost IR detektoru umožňuje umístění přijímače do zadní časti počítače neboli tam kde se nachází COM port. Ovšem nic vám nebraní v přidaní libovolně dlouhého kabelu.

Ir přijímač je postaven pro frekvenci 38kHz, na které většina dálkových ovladačů vysílá, ovšem najdou se i černé ovce s vysíláním 36kHz a 40Khz. Pokud patříte k lidem kteří mají ovladač s frekvencí 36kHz nebo 40 kHz, nezoufejte , tento Ir přijímač dokáže reagovat i na tuto frekvenci. Jen se mírně sníží citlivost.

Žádné komentáře
 
Prašule.eu - Zarábajte s nami!